Najważniejsze wydarzenia z ostatnich dni

Poniżej przedstawiamy zestaw najważniejszych informacji dotyczących kryptowalut i giełd z ostatnich dni:

  1. Naukowcy z University of Miami twierdzą, że waluty elektroniczne mają wartość fundamentalną, a na ich cenę wpływa coś więcej niż tylko spekulacyjne transakcje. Na ową wartość fundamentalną składają się głównie zaadaptowanie konkretnej sieci w świecie rzeczywistym oraz moc obliczeniowa. Badacze skupili się na największych walutach wirtualnych takich jak: Ethereum, Litecoin czy pierwsza kryptowaluta Bitcoin, a także Monero i Dash. Naukowcy z University of Miami odkryli, że w długim terminie istnieje ścisła korelacja kursu a ilością energii przeznaczonej na „kopanie” tych kryptowalut oraz adopcją tych rozwiązań w realnym świecie.
  2. 19 marca firma Digitec Galaxus AG (największy sprzedawca internetowy w Szwajcarii – ok. 2,7 miliona produktów) ogłosiła, że zaczęła akceptować kryptowaluty: Bitcoina, Ethereum, Ripple, Litecoin, Binance Coin, Litecoin, NEO, OmiseGO oraz TRON i Bitcoin Cash ABC czy Bitcoin Cash SV. Aby móc zapłacić kryptowalutą wartość transakcji musi przekraczać 200 CHF, czyli ok. 750 PLN i więcej.
  3. Avnet (jedna z największych firm świata, notowana na listach Fortune 500 zajmująca się sprzedażą elementów elektronicznych) włączyła do swojej oferty płatności kryptowalutami. Wszystko we współpracy z BitPay.
  4. Producenci telefonów otwierają się na blockchaini kryptowaluty. Bezpieczne płatności i zarządzanie portfelem kryptowalut z poziomu telefonu stają się możliwe dzięki specjalnym schronom, na których zapisywane są klucze i tokeny elektroniczne. Coraz więcej producentów telefonów włącza się w wyścig o klienta zorientowanego na korzystanie z technologii blockchain. Zdaniem analityków w najbliższym czasie rynek ten będzie notować dalszy wzrost. HTC Exodus 1 jest pierwszym blockchainowym telefonem dla ludzi korzystających z tej technologii.
  5. IBM uruchomił kolejny projekt związany z wdrożeniem technologii blockchain do sektora bankowego. Firma przekazała informacje, że współpracują z sześcioma bankami spoza USA w sprawie emisji kryptowalut. Są to takie banki jak np. filipiński Rizal Commercial Banking Corporatio, Busan Bank czy Banco Bradesco. Plany emisji stablecoinów datowane są na drugi kwartał 2019. Zgodnie z oświadczeniem IBM, globalna sieć o nazwie „IBM Blockchain World Wire” została oficjalnie udostępniona do coraz większej ilości klientów. Według IBM, World Wire umożliwia płatności w czasie rzeczywistym dla regulowanych instytucji finansowych. Jednocześnie przyspiesza procesy operacyjne związane z transferem pieniężnym i poprawia przejrzystość transakcji. Blockchainowa platforma World Wire wykorzystuje protokół Stellar do obsługi transferów pieniężnych, eliminując pośredników konwencjonalnej bankowości korespondencyjnej.

Jak widzicie w świecie walut cyfrowych wiele się dzieje. Podobnie od lat jest na rynku oprogramowania do zarządzania przedsiębiorstwami. Oprócz ciągle zmieniających się przepisów, do których oprogramowanie musi być dostosowywane, producenci prześcigają się w nowinkach technologicznych oraz funkcjonalnym np. udostępniają oprogramowanie w wersji online. Świetnym przykładem jest tutaj system Comarch Optima – opinie na jego temat (zazwyczaj pozytywne) można znaleźć w wielu miejscach np. artykułach czy forach internetowych. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom stał się obecnie najchętniej wybieranym oprogramowaniem dla firm w Polsce.